2.11.2009, začátek v 18 hodin, přednáškový sál Hvězdárny a planetária M. Koperníka v Brně
Přednáška pro veřejnost s názvem PŘÍBĚH KAPKY – DNES STÁLE ŽIVÝ
Metoda profesora Heyrovského – polarografie patří trvale do zlatého fondu (nejen) analytické chemie. Po zásluze byl její objevitel oceněn Nobelovou cenou. I mnoho let po svém zavedení je stále zdokonalována. A objevují se další a další možnosti pro její použití. Ať již v oblasti teoretických bádání, tak také (a to zejména) při každodenní praktické činnosti analytických chemiků. Současné aplikace se týkají mnoha oblastí lidského života: životního prostředí, medicíny, potravinářství a řady dalších. Vyvíjejí a zdokonalují se přístroje, hledají se nové postupy pro stanovení dalších sloučenin nebo stanovení jejich stále menších koncentrací. Ať už se jedná o látky škodlivé, neprospívající živým organismům, či látky pro ně nepostradatelné. Na zdánlivě jednoduchém principu vyrostla teoretická nadstavba, která je podkladem pro rozvoj metody samotné i jejích aplikací. Proč tomu tak je? Můžeme někdy říci: teď už víme/umíme všechno? Mohou za nás udělat všechnu práci počítače? O tom všem a ještě o dalších otázkách je – PŘÍBĚH KAPKY.
Přednášku o Jaroslavu Heyrovském, jeho výzkumu a polarografii dnes přednesou Dr. Květa Stejskalová (ÚFCH JH AV ČR, v.v.i.) a profesor Dr. Emanuel Šucman (VFU Brno).
Po přednášce bude pro zájemce následovat komentovaná prohlídka expozice výstavy.
Stále stejné kapky rtuti - před sto lety, dnes nebo za sto let.....a kouzlo zakleté v jejich neustále se obnovujícím povrchu.
[Zpět]