HledatMapa stránek

 a Výstava - pozvánka

Příběh kapky

Jaroslav Heyrovský a jeho životní příběh - putovní výstava Příběh kapky

***** NOVINKY *****

 • Výstava Příběh kapky  byla připravena pro návštěvníky vědeckého festivalu Týden  AVČR 2021. Výstavu můžete navštívit v ÚFCH J.Heyrovského od 1.-6.11. denně od 9 do 18 hodin.

DSC_0189-25-10-PK.JPG

 

 • Brožura Příběh kapky - průvodce výstavou...
  Pro vážné zájemce  o zapůjčení naší výstavy a její instalaci (školy, muzea, galerie aj.) jsme připravili elektronickou brožuru. Prolistujte si ji a v případě zájmu nás kontaktujte. Těšíme se, že Příběh kapky třeba brzy přivezeme i k vám :o).

Pribeh kapky-brozura_34s_-2021_Stránka_01.jpg

 • Česká televize (ČT2) odvysílala další z dílů seriálu České zázraky, s názvem Kapka rtuti (přehrát), takže věnovaný Jaroslavu Heyrovskému a polarografii. Rovněž byly představeny i technologie navazující na klasickou Heyrovského polarografii se rtuťovou kapkou. V dokumentu na nás z archivu promluvil i doktor Michael Heyrovský (+ 12.4. 2017) a krátce se představila i výstava Příběh kapky, která bohužel více než rok nikam nevyjela. Covidová uzávěra snad brzy skončí a i naše výstava opět začne putovat :o).

 

ZP-18-3-CT2-JH_KS.png

 

 • Ve vánočním čase (28.-30.12.2020) zařadil Český rozhlas Vltava do svého pořadu Osudy tři díly z archivu pod názvem Jaroslav Heyrovský: Cíl výzkumu není v honbě za kariérou, ale v hledání vědecké pravdy:   Michael Heyrovský  se svou sestrou Jitkou Černou  Heyrovskou vzpomínají na svého otce (natočeno v roce 2010 ke 120. výročí narození J.Heyrovského, přehrát vše).

 

obr03-MH-JCH_rok2002_img005.jpg
(Foto z archivu NFJ.Heyrovského - www.njh.cz)
 • V neděli 20. prosince uplynulo 130 let od narození Jaroslava Heyrovského. Krátké připomenutí proběhlo 21.12. v České televizi, v rozhovoru s Květou Stejskalovou pro Studio ČT 24, spustit od 19.minuty.)
  Poznejte Heyrovského životní příběh od pokusů v kuchyni v domě Na Kocandě na Starém Městě až k Nobelově ceně za objev polarografie - např. v našem článku pro časopis Týden Historie (přečti zde).
  Jak viděla narození svého bratra jeho tehdy osmiletá sestra Klára, provdaná Hofbauerová (stala se v dospělosti malířkou) se dozvíte z krátkého úryvku z její knihy Mezi vědci a umělci (Nakl. Jos. Vilímek, Praha 1947).

 

01_heyrovsky1933.jpg

 

 • Připravujeme také kreslenou knížku o Heyrovského cestě k Nobelově ceně pro děti a žáky žákladní školy. Dospělým čtenářům můžeme zase doporučit např. knihu Vědci, vynálezci a podnikatelé v českých zemích, díl III., kde je Jaroslavu Heyrovskému věnována hned první kapitola  (kniha zde).

 

 

Všemi dosavadními 31 zastaveními výstavy se můžete brouzdat  v odkazu FOTOGRAFIE pod jednotlivými městy....

 


**************** o nás v médiích... **********************26.3.2013 tým pořadu ČT RETRO natáčel na naší výstavě díl k roku 1959 připomínající téma J. Heyrovského a jeho Nobelovy ceny (spustit pořad RETRO 1959 vysílaný Českou televizí;     spustit další pořad ČT  ke 120. výročí narození J.Heyrovského ). Pořad byl několikrát reprízován a považujeme jej za nejzdařilejší novodobý snímek natočený o této osobnosti. Je unikátní i v tom, že je v něm zachycena expozice ve škole BiGY ve Žďáru n. Sázavou.

 

Další pořady a články o výstavě z let minulých hledejte v odkazu NAPSALI O NÁS.

 

**********************************************

 

Doprovodný program výstavy je stále v plném proudu  -  dosud celkem 158 popularizačních přednášek o J. Heyrovském ( "Jaroslav Heyrovský, bádající objevující") či komentovaných prohlídek výstavy nebo pořadů o J.Heyrovském  navštívilo  již 8 090 studentů či žáků ZŠ a zájemců  z veřejnosti. Vedle historie se také dozvěděli i o současné vědě a  výzkumu  v oboru fyzikální chemie v ÚFCH JH. A předpokládáme, že si již nespletou polarografii s polygrafií.

web_DSC_1536.jpg15_12_DSC_0376.JPG


I nadále  pokračujeme v pořádání přednášek o J.Heyrovském, ústav  nebude  vyčleňovat speciální termíny a každý pedagog si "svůj"  termín dohodne dle svých časových možností, přednášku přijedeme přednést i do Vaší školy. Při tom se budeme snažit maximálně Vám vyjít vstříc. Zájemci včas prosím kontaktujte Dr. Stejskalovou.


15_12_DSC_0372.JPG

 

Fota: Hana Francová a  Květa Stejskalová, archiv  ÚFCH JH

 

*****

 

Putovní výstava byla  vytvořena v roce 2009 k 50. výročí Nobelovy ceny udělené Jaroslavu Heyrovskému a představuje na fotografiích, filmech, písemných dokumentech a dalších exponátech (např. vývojová řada několika polarografů) příběh Jaroslava Heyrovského, nositele Nobelovy ceny za chemii.

 

Každý příběh má svůj začátek i konec. Začátek tohoto příběhu by mohl znít například takto:

heyrovsky.jpg


„…10. února 1922 byla poprvé v jedné z laboratoří Karlovy university v Praze zaznamenána polarizační křivka se rtuťovou kapkovou elektrodou a téhož roku v „Chemických listech“ vyšla práce „Elektrolysa se rtuťovou kapkovou kathodou". První křivky závislosti elektrolytického proudu na napětí vkládaném na elektrody byly zaznamenávány ručně, v roce 1924 pak byl sestaven přístroj k jejich automatickému fotografickému záznamu. Přístroj byl nazván „polarograf“, protože byl určen k zápisu polarizačních křivek; podle něj pak dostala název i nová metoda.“


A konec?

 

„…. k řadě ocenění, která za svou práci Jaroslav Heyrovský obdržel, se pak v roce 1959 připojila nejvyšší pocta mezinárodní, jaké může vědec dosáhnout. Akademiku Heyrovskému byla jako prvnímu Čechoslováku udělena Nobelova cena za objev a rozvinutí polarografické analytické metody.”

 

Výstava se snaží přiblížit návštěvníkům osobnost Jaroslava Heyrovského (20.12.1890-27.3.1967), vědce, který svůj život věnoval bádání v oboru fyzikální chemie a po objevení polarografie vybudoval na Karlově universitě polarografickou školu, později v rámci Čs. akademie věd vedl Polarografický ústav, a Československo se tak stalo centrem výzkumu v polarografii pro celý svět, neboť do Československa přijížděli vědci a studenti z celého světa učit se této nové metodě, jež měla posléze široké užití v oborech, jako bylo zdravotnictví, hutnictví, těžká chemie, potravinářství či životní prostředí. Jeho vědecká práce byla teprve po 37 letech od objevu oceněna Nobelovou cenou.

 

Výstava putuje po českých městech již devátým rokem, a stala se tak vyhledávaným a osvědčeným výukovým prostředkem představujícím Jaroslava Heyrovského a některé chemické obory  žákům středních a základních škol.

 

Autoři expozice: Ing. Květa Stejskalová, CSc., Michael Heyrovský, Ph. D. († 12.dubna 2017)
a Prof. RNDr. Robert Kalvoda, DrSc. ( † 2.srpna 2011).

 

Garantem výstavy je Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR, v.v.i.,

z jehož archivu pocházejí přístroje, filmový materiál a řada fotografií a písemných dokumentů tvořících expozici.

Generálním partnerem výstavy se stala v roce 2019 firma METROHM ČR, s.r.o., dceřinná společnost švýcarské firmy METROHM, dovozce a dodavatel špičkových analytických přístrojů včetně polarografu.

 

Některé dokumenty a fotografie byly pro pořízení kopií zapůjčeny rodinou Dr. M. Heyrovského.

 

 


Organizátor


UFCH JH-Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v. v. i.

3 nástroje-Tři nástroje akademického pracoviště jako odpověď na otázku, jak účinně zapojit mladou generaci do vědy a výzkumu

Partneři


AV CR-Akademie věd České republiky

DataApex s.r.o.-DataApex s.r.o.

Hvězdárna Brno-Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně

Přírodovědecká fakulta UK v Praze-Přírodovědecká fakulta University Karlovy v Praze

Univerzita Pardubice-Univerzita Pardubice

Nadační fond Jaroslava Heyrovského-Nadační fond Jaroslava Heyrovského

Sigma Aldrich-Sigma Aldrich

Merck spol. s r. o.-Merck spol. s r. o.

Praha 8-MČ Praha 8

Československý časopis pro fyziku-Československý časopis pro fyziku

Nanopin-Výzkumné centrum pro nanopovrchové inženýrství NANOPIN

ATG s.r.o.-ATG s.r.o.

MFF UK-MFF UK

Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci-Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci

SPŠCHG Akademika Heyrovského v Ostravě-SPŠCHG Akademika Heyrovského v Ostravě

Bochemie Group-Bochemie Group

BorsodChem MCHZ, s.r.o.-BorsodChem MCHZ, s.r.o.

Teva Pharmaceuticals ČR, s.r.o.-Teva Pharmaceuticals ČR, s.r.o.

Muzeum Vysočiny Jihlava-Muzeum Vysočiny Jihlava

Střední průmyslová škola v Ústí nad Labem-Střední průmyslová škola v Ústí nad Labem

Spolchemie-Spolek pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie), a.s.

Pracoviště FJFI ČVUT v Děčíně-Pracoviště FJFI ČVUT v Děčíně (Katedra softwarového inženýrství v ekonomii)

Základní škola Koperníkova v Teplicích-Základní škola Koperníkova v Teplicích

Biskupské gymnázium-Biskupské gymnázium Žďár nad Sázavou

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská Železný Brod-Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská Železný Brod

Vítkov-Oficiální stránky města Vítkov

Gymnázium J.Heyrovského-Gymnázium J.Heyrovského

Gymnázium Mozartova Pardubice-Gymnázium Mozartova Pardubice

Reálné gymnázium a základní škola města Prostějova-Reálné gymnázium a základní škola města Prostějova

Gymnázium Uherské Hradiště-Gymnázium Uherské Hradiště

Fakulta technologická Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně-Fakulta technologická 
Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně

Gymnázium a SOŠPg Jeronýmova-Gymnázium a SOŠPg Jeronýmova
Liberec
O výstavě | Info pro návštěvníky | Doprovodné akce | Fotografie | Video | Partneři | Pro školy | Autorský tým | Kniha návštěv | Napsali o nás
Copyright©2022 Hana Francová - FlexyWEB TOPlist